Polska rzeźbiarka urodzona w Warszawie. Ukończyła Warszawską Akademię Sztuk Pięknych na Wydziale Rzeźby.

Studiowała u profesorów: Gustawa Zemły, Jana Kucza, Piotra Gawrona, Stanisława Kulona, Janusza Pastwy i Tadeusza Łodziany. W roku 1991 uzyskała tytuł magistra sztuki, a w roku 1996 stypendium Ministerstwa Kultury i Sztuki.

„Poprzez zaskakujące zestawienia ludzkich sylwetek, zwierząt i rekwizytów Katarzyna Bułka-Matłacz kreuje lapidarne formy o symbolicznej treści. Intrygujący dobór faktur, sugestywne plamy patyny i misternie zdobione detale podkreślają złożoną metaforykę dzieł. Każda rzeźba skrywa w sobie dyskretne zaproszenie do intelektualnej gry w skojarzenia z pogranicza filozofii, psychologii i osobistych refleksji.” fragment wywiadu: Nina Kinitz, „Artysta i sztuka” nr 32/2020

Rzeźbiarka używa techniki traconego wosku, metody odlewniczej znanej już w starożytności. Ten sposób wykonywania artystycznych odlewów z brązu wymaga od artysty wyjątkowej cierpliwości i ogromnej precyzji. Po wielu latach eksperymentów opracowała również autorską technikę stapiania szkła w piecu wysokotemperaturowym. Wykorzystując tą technikę, tworzy unikatowe rzeźby w szkle, łącząc je z elementami z brązu. Za jedną z nich otrzymała wyróżnienie na Konkursie Sztuki w Paryżu.

Jest autorką wielu prestiżowych statuetek i nagród m. in.:

 • HALL of FAME- najważniejsza europejska nagroda dla najwybitniejszych brydżystów,
  wręczana przez European Bridge League w Lozannie.
 • GAZELE BIZNESU- nagroda gospodarcza dziennika Puls Biznesu.
 • ZWYKŁY BOHATER- nagroda dla zwykłych ludzi, którzy dokonali bohaterskich czynów- wręczana przez stację telewizyjną TVN.
 • CHEMICZNE MARZENIE- nagroda opiniowana przez laureata Nagrody Nobla w dziedzinie fizyki Richarda Schrock’a (Polska Akademia Nauk),
 • PORTFEL WPROST- nagroda gospodarcza tygodnika WPROST,
 • MĘSKA RZECZ- nagroda wręczana przez stację telewizyjną TVN Turbo.

Jej prace znajdują się w kolekcjach znanych osobistości świata kultury i polityki m. in.:

 • Rzeźba „Jeźdźcy Burzy” zakupiona przez premiera Grecji Costasa Simitis’a podczas oficjalnej wizyty w Polsce.
 • Rzeźba „Skrzypce-Requiem”, wręczona Szymonowi Szurmiejowi, podczas benefisu 50-lecia jego pracy artystycznej przez Ministra Kultury i Sztuki w Teatrze STU w Krakowie.

Współpracuje na stałe z Galeriami Sztuki w Polsce, Holandii, Wielkiej Brytanii, Danii, Belgii, Austrii, Niemczech i Francji.

Szczególnie bliskie artystce są:

 • Druga Nagroda oraz Nagroda Publiczności na Salonie Wielkopolskim, za rzeźbę ,,Carmen”- 2012 r.
 • GRAND PRIX (złoty medal) na Salon d’Automne Coubron – Paris, za rzeźbę „Sen o Wenecji” (listopad – 2013 r.)
 • Udział w Finałowej Wystawie Pokonkursowej Summer Exhibition 2016 w Castle Gallery w Birmingham, zorganizowanej przez INSIGHT Building Creative Talent.
 • Wyróżnienie w III Edycji Konkursu Sztuki „NanoArt”, za rzeźbę „Nanocząsteczka” (Galerie Roi Dore – Paryż sierpień – 2017 r.)

Jest członkiem Związku Polskich Artystów Plastyków w Warszawie oraz Francuskiego Stowarzyszenia Art’PAIR International.​