Małgorzata Pindel Kryjak: Malarz (PLSP Bielsko Biała, dyplom z wyróżnieniem, Berlin – pracownia malarska Dachboden), performer (Grupa B), historyk sztuki (Uniwersytet Śląski). Producent i poszukiwacz emocji traktujący obrazy-obiekty całościowo, od samodzielnie zrobionych ram po sygnaturę, która jest trawestacją latarni/drabiny, oraz elementem kompozycji. „Tworzy od A do Z”. Dojrzałość artystyczną osiągnęła w 2019 roku. Po wielu latach poszukiwań Historia Tworzenia, Odrzucenia, oraz Sztuki stały się HA – MAKOM. Świadomą przestrzenią SPOTKANIA wiadomego z niewiadomym, doświadczenia i profesjonalizmu z jego brakiem. Twórcy z Widzem. Gosi i św. Jakuba. „Ciebie i Mnie”. „To Miejsce” w którym celebruje się dosłowną, oraz indywidualną potrzebę odczuwania i wyrażania piękna. Spotkanie, którego znakiem jest główny motyw twórczości LATARNIA – uniwersalny symbol nadziei, drogi i miejsca do którego prowadzi. 

Prace artystki prezentowane były przez międzynarodowych kuratorów oraz fundacje artystyczne m.in Aakriti Art Foundation w Indiach.

Znajdują się w kilku kolekcjach i siedzibach firm w kraju oraz zagranicą min. Warszawie, Rzymie, Berlinie czy Londynie. Doceniane są za intuicję, szczerość i indywidualny styl wypracowany samodzielnie. Cechą charakterystyczną twórczości jest pozorny nadmiar środków wyrazu, które definiują emocje. Złocenia przywodzą na myśl dawnych mistrzów, faktura – bogactwo poszukiwań awangardy, neonowe barwy – współczesne tendencje, ramy – rzemiosło.