
W 2019 r. Grzegorz Stec obchodził jubileusz 40-lecia twórczości. Z tej okazji ukazał się liczący 320 stron dwujęzyczny album retrospektywny Grzegorz Stec. Malarstwo – Paintings, finansowany przez Miasto Kraków. Na okładce albumu Marek Sołtysik pisze: „Imponująca ilościowo, zadziwiająca maestrią, ujmująca płodozmianem twórczość malarska Grzegorza Steca stawia artystę w rzędzie tych, którym dedykował swoje monumentalne dzieła i bezpretensjonalne prace. Dziś trudno byłoby wymienić na palcach jednej ręki polskich twórców tak oryginalnych, rozpoznawalnych”.
Ur. w 1955 roku w Krakowie, w 1981 r. ukończył krakowską ASP. Miał ponad 70 wystaw indywidualnych w liczących się galeriach sztuki w Polsce i za granicą (USA, Szwecja, Niemcy, Francja). Przez szereg lat wystawiał w Chicago (1995-2000) oraz w Nowym Jorku (2007-2009), gdzie odbyło się kilka jego dużych wystaw. Malarstwo Steca prezentowane było w polskich placówkach dyplomatycznych: w Konsulacie Generalnym Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku (2008), w Instytucie Polskim w Lipsku (2014), w berlińskiej Galerie Abakus przy współudziale Ambasady RP oraz Instytutu Polskiego w Berlinie (2015), a także w The Kościuszko Foundation w Nowym Jorku (2009),. O twórczości Steca TVP nakręciła film Zadręcza mnie zapach czerni (1991, reż. Cezary Nowicki).Artysta jest również poetą, wydał dwa tomiki poetyckie: Nikt tu nie szuka odpowiedzi (1999) oraz Melencolia (2007). Mieszka w Krakowie.
Grzegorz Stec zajmuje osobne miejsce we współczesnej sztuce. Reprezentuje typ sztuki wizyjnej, dramatycznej, która rodzi się z napięcia między spontanicznością podświadomej wizji i porządkującym intelektem, gwałtownym wybuchem emocji i precyzją formy. Przez krytyków nazywany mistrzem światła i wybitnym kolorystą. Malarstwo Steca charakteryzuje bogactwo kompozycji, tematów, formatów i struktur – od miniatur poprzez pionowe figury po wielkie barwne płótna, od prostych form po gęste kompozycje horror vacui, od czystej i wyrazistej kolorystyki po unikatowe czarne prace olejne. Artysta wypracował własną technikę malarską. Steca najbardziej interesuje tłum – skłębiona, zdeformowana masa, dręczona przez szaleństwa i traumy, a także poszczególna istota ludzka, pokazana jako okaleczona głowa-maska, będąca ekspresją stanów psychicznych. Sztuka Steca skłania do głębokich refleksji na temat naszego świata oraz pojedynczej ludzkiej egzystencji.
Obrazy artysty znajdują się w muzeach i kolekcjach prywatnych w Polsce, USA, Kanadzie, Austrii, Niemczech, Szwecji i Francji.
Filmy z wystaw:
- w Fundacji Kościuszkowskiej w Nowym Jorku (2008)
- w Konsulacie Rzeczpospolitej Polskiej w Nowym Jorku (2009)
- w Galerii Plus w Nowym Jorku (2008)
- „Wóz krzyku” w Pałacu Sztuki w Krakowie (2015)
- z jubileuszowej wystawy retrospektywnej w Galerii Białej NCK (2019)
- z jubileuszowej wystawy czarnych obrazów w Galerii Pryzmat ZPAP (2019)
- „Anhedonia” w Teatrze Witkacego (2020)
Wywiady radiowe
- Niezwykły świat Grzegorza Steca – z artystą rozmawia Jolanta Drużyńska (2019)
- Grzegorz Stec – malarz i poeta w rozmowie z Elżbietą Wojnarowską (2015)
- „Wóz krzyku” Grzegorza Steca to Europa A.D. 2015 – Jolanta Drużyńska rozmawia z Grzegorzem Stecem (2015)
Więcej: www.stec.art.pl