
Projekt „Drogi Krzyżowej” składa się z 14 obrazów olejnych o wymiarach 85 x 120 cm (docelowo zawisną one w kościele zakonu Pijarów w Łowiczu). Prace nad projektem zajęły artystom aż 3 lata. By nadać autentyczności swym obrazom, Michał oraz Krzysztof Powałka udali się w zagraniczne podróże, aby zebrać inspiracje. Następnie, przeprowadzili szereg castingów na modeli oraz wykonali wiele szkiców i makiet, które pomogły im w stworzeniu nietuzinkowego dzieła. Z jednej strony nowoczesnego w formie, a zarazem o tradycyjnej treści.
Krzysztof Powałka
Jak sam o sobie mówi, jest „malarzem czeladzkim”. To właśnie w Czeladzi tworzy swoje dzieła. Przez kilka lat mieszkał i pracował w Barcelonie, ale tęsknił za rodzinnym miastem i do niego wrócił. Krzysztof jest artystą “zaangażowanym”, nawiązującym do rzeczywistości i opowiadającym o niej. Postanowił zostać malarzem po przeczytaniu biografii Michała Anioła. Pragnął życia z pasją. Wybrał tę drogę wbrew przestrogom babci, która teraz przekonała się na tyle do malarstwa, że sama również maluje! Ulubioną techniką Krzysztofa jest malarstwo olejne, choć nie stroni też od tuszu, czy sztuk rysunkowych. Krzysztof wplata w sztukę “rzeczywistość”, opowiada o niej i pokazuje, że ta, w której żyjemy, często brutalna może być jednocześnie piękna i kolorowa. Ciemna strona świata, która wychodzi na jaw poprzez jego obrazy, skłania do zastanowienia, skonfrontowania się z nią i wyciągnięcia wniosków oraz ma nas zachęcić do zmiany naszego zachowania – na lepsze.
Michał Powałka
Artysta malarz, który studiował na wydziale Grafiki w Wyższej Szkole Sztuki i Projektowania w Łodzi oraz ukończył studia na wydziale Grafiki na ASP w Katowicach. Aktualnie poświęcił się całkowicie malarstwu olejnemu i przy jego pomocy szuka swojej indywidualnej drogi rozwoju artystycznego. Tworzy malarskie kompozycje na pograniczu realizmu i surrealizmu. Oprócz tkanki malarskiej w jego obrazach widać również silny wpływ ilustracji i grafiki, zwłaszcza podczas komponowania przedstawień malarskich. W centrum rozważań artystycznych stawia człowieka. Ciało ludzkie, anatomia, wnętrze i deformacje kunsztownie przedstawione pod względem formalnym pozwalają wniknąć „w głąb psychologicznej prawdy o ludzkiej naturze.” Wraz z bratem Krzysztofem namalował w 2017 r. (bardzo ciepło przyjęty przez krytyków) obraz „Próba sił”, a kilka lat później w 2021 r. bracia ukończyli wspólnie obraz pt. „Próba sił II”.
Organizatorzy: Fundacja Nova Ars Poloniae, Centrum Praskie Koneser, Marszand.eu
Dofinansowano ze środków Fundacji Orlen
Partnerzy: Fundacja PKP